فارسی
English

ازن تراپی

بیش از یک قرن است که ازون در درمان پزشکی برای مقابله با بیش از 100 بیماری استفاده می شود. ازن به دلیل خاصیت ضد باکتریایی ، برای درمان زخم ها و عفونت ها و ضد عفونی کردن آب آشامیدنی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به مزایای ازن محققان شروع به مطالعه سیستماتیک تر تأثیرات ازن بر بیماری ها و اختلالات خاص کرده اند.

یک مطالعه اخیر در مورد ازن درمانی نشان داده است که ازن می تواند به طور موثری درد ناشی از آرتروز زانو را کاهش دهد و عملکرد مرتبط را بهبود بخشد. دانشمندان که این آزمایش را انجام داده اند ، بر اساس نتایج مطالعه خود ، درمان را نیز بی خطر می دانند.

این تحقیق که در PLoS One منتشر شد ، شامل مطالعه 98 بیمار مبتلا به آرتروز زانو بود. نیمی از بیماران در طی 8 هفته یک بار در هفته مفاصل زانوی خود ازن تزریق کردند و نیمی دیگر تزریق هوا با دارونما انجام دادند.

پس از دو ماه درمان ، محققان همه بیماران را با اندازه گیری درد زانو و عملکرد زانو آزمایش کردند و دریافتند که کسانی که ازن درمانی دریافت کرده اند نسبت به بیمارانی که دارونما دریافت کرده اند ، کاهش درد و عملکرد زانو را به طور قابل توجهی نشان می دهند. این بیماران درد و عملکرد بهتری را گزارش کردند و همچنین در آزمایش های تعادل و خطر سقوط عملکرد بهتری نسبت به گروه دارونما داشتند.

از نزدیک به 100 بیمار در این مطالعه ، هیچ یک از آنها عوارض جانبی جدی نداشته اند. 

بر اساس این نتایج ، محققان نتیجه گرفتند که ازن درمانی یک روش ایمن و موثر برای درمان آرتروز زانو است. آنها پیشنهاد می کنند افرادی که ازن به مفاصل زانوی خود تزریق می کنند نه تنها می توانند درد زانوی خود را با خیال راحت کاهش دهند بلکه از عملکرد بهتر زانو نیز لذت می برند و احتمال مشکلات مرتبط با آرتروز زانو مانند سقوط تصادفی را کاهش می دهند.

روشهای خاصی که ازن درمانی برای دستیابی به اثرات مثبت خود دارد به طور کامل شناخته نشده است ، اما تحقیقات نشان داده است که ازن به طور مفیدی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد - تا حدی با عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان و جلوگیری از یک روند مضر به نام استرس اکسیداتیو. با توجه به پتانسیل ازن برای کمک به نه تنها آرتروز بلکه با چندین مسئله پزشکی دیگر ، تحقیق در مورد کاربردهای بالقوه این روش درمانی و نحوه کار این برنامه ها احتمالاً ادامه خواهد یافت. با جمع آوری اطلاعات بیشتر ، ما قادر خواهیم بود از قدرت ازن درمانی برای بهبود زندگی بیماران استفاده کنیم.

------------------------------------------

با ما در تماس باشید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :