فارسی
English

نقشه برداری مغزی 

یکی از ابزارهای تشخیصی مهمی که متخصصان ما در بخش روانشناسی ورزشی  کلینیک پزشکی ورزشی ایرانمال برای مراجعین انجام میدهند، الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) یا نقشه مغزی است. در صورت تشخیص یک اختلال، برای بررسی نابهنجاری های مغزی ناشی از آن اختلال می‌توانیم از این ابزار استفاده نماییم. همچنین نقشه مغزی (QEEG) برای درمان هایی که بر روی مغز کار می کنند، مانند نوروفیدبک، می تواند پروتکل درمان ارائه دهد و برای بررسی روند درمان نیز اطلاعات ارزشمندی ارائه می دهد.
از الکتروآنسفالوگرافی کمّی (QEEG) در برخی متون تحت عنوان نقشه مغزی نیز یاد شده است. علت کاربرد دو اصلاح مذکور برای QEEG این است که ابزار در زمینه نگاشت مغزی (brain mapping) و یا همان نقشه برداری مغز کاربرد دارد.

----------------------------------------------

درمانگر با استفاده از نقشه مغزی می تواند تشخیص دهد که کدام یک از امواج در چه ناحیه ای از سر دچار اختلال هستند. با بررسی نقشه مغزی و مقــایسه آن با نمونـــه استــاندارد می توان اختلالاتی را که در اثر وجود اشکال در عملکرد مغز ایجاد شده است تشخیص داد. برخی از مهم ترین کاربردهای نقشه برداری از مغز عبارتند از:
      تشخیص بیماری مانند بیماری های مغزی و عروقی، آسیب های مغـــزی، اضطراب، افسردگی، صرع، اسکیزوفرنی و ...
      برای تشخیص افتراقی مانند ایجاد اطمینان از وجود آسیب های داخلی مغز، تشخیص صرع و یا تومور، تشخیص اختلالات یادگیری و کمبود و ...
     برای پیگیری و درمان مانند بررسی وضعیت بیمار پس از جراحی و یا شیمــــی درمانی و پرتودرمانی، پیگیری بیماری های عفونی و ...
      برای سنجش مانند برآورد توانمندی هنری، ورزشی، تمـــرکز، توجه و ...
      برای بررسی اختلالات خواب مانند بی خوابی
      موضع یابی کانون های تشنج
      کمک به کنترل بیماری کودکان مانند بیش فعالی و اتیسم

کاربردهای نقشه برداری از مغز چیست؟

برای بدست آوردن نقشه مغزی از بیمار خواسته می شود که یک کلاه مخصوص که دارای الکترود می باشد را به منظور ثبت امواج مغزی بر سر خود بگذارد. برای اتصال الکترودهای دستگـــاه به مغــز انســـان از ژل استفـــاده می شود. اگر چه در سال های اخیر با پیشرفت علم و تکنولوژی در این حوزه برای نقشه برداری از مغز از تعرق و چربی روی پوست نیز می توان استفاده کرد. در زمان ثبت نقشه مغزی ممکن است که از بیمار خواستـه شود چشمــان خود را بستـه یا باز نگه دارد. از طرفی گاهی نیاز است که فرد بیمار در حین ثبت نقشه مغزی شروع به مطالعه کند و یا عملیات ساده ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام دهد. توجه به این نکته حائز اهمیــت است که در زمان ثبت نقشه مغزی فرد بیمار باید از انجـــام هرگونه حرکت اضافی مانند پلک زدن، قـورت دادن آب دهان، حرکــت به اطراف و یا فشار دادن دندان به روی یکدیگـــر خودداری کند. زیرا تمام این موارد منجر به ایجاد نویز در امواج مغزی می شود. پروسه ثبـت نقشه مغــــزی می تواند بین 10 تا 30 دقیقـــه طول بکشد. اطلاعــــات به دســت آمده توسط نرم افزارهای مخصوص به اعداد قابل تحلیل تبدیل شده و به نرم افزار بانک اطلاعاتی نقشه نرمــال مغزی جهت تحلیل نقشه مغزی وارد می شود.

نحوه انجام نقشه مغزی چگونه است ؟

مزایای نقشه برداری مغزی چیست؟

با توجه به این که در زمان ثبت نقشه مغزی از هیچ گونه اشعه، دارو و یا تزریق استفاده نمی شود نقشه برداری از مغز جزو روش های غیر تهاجمی به شمار می آید که حتی برای کودکان و زنان باردار نیز قابل انجام است.

با ما در تماس باشید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :