فارسی
English

آکوپانکچر (طب سوزنی)

طب سوزنی (آکوپانکچر) از سال 1970 به عنوان یک روش درمانی موثر مورد تایید سازمان بهداشت جهانی WHO قرار گرفته است. این روش درمانی از شاخه های طب سنتی چین است که بیش از 3000 سال قدمت دارد. طب سوزنی اکنون در دانشگاههای متعددی در آمریکا ، کــــانادا ، چین و سراسر دنیا تدریس می شود و از آن به طور وسیع در درمان بیمـــــاری ها استفاده می شود. 

------------------------------------------------------------

فواید طب سوزنی چیست؟

مکانیسم اثر طب سوزنی :

هر روزه تحقیقات بیشتری درمورد این طب انجام می شود که تاثیرات آن را تایید می کند و مکانیسم های متعددی برای توجیه علت اثرات آن با طب نوین بیان می کند ، اما مکانیسم اصلی تاثیر آن همچنان ناشناخته باقی مانده است .
از دیدگاه طب چینی، حیات و تعادل به واسطه جریان آرام qi ( چی یا انرژی حیاتی) برقرار می شود که این انرژی حیاتی در کانال های خاصی در بدن در جریان است و اندام های داخلی بدن را تغذیه می کند. اگر جریان آرام چی و خون در بدن به هر دلیلی مختل شود عدم تعادل و در نتیجه درد و بیماری ایجاد می شود
در طب سوزنی با قرار دادن سوزنهای بسیار نازک که معمولا بدون درد هستند در نقاطی خاص ، جریان چی در بدن تنظیم می شود . طب سوزنی قابلیت های خود ترمیمی بدن را فعال کرده و بهینه می سازد. در واقع عملکرد درمانی طب سوزنی، بدون استفاده و مداخله داروهای شیمیایی است و با فعال سازی سیستم هوشمند بدن ، روند درمان خود به خود آغاز می شود.

تاثیر درمانی آن در طیف وسیعی از بیماری ها بسیار چشمگیر است.

عوارض جانبی و دوره نقاهت ندارد.

در افرادی که به درمانهای طب رایج پاسخ نمی دهند یک انتخاب ایده آل است.

​​​​​​​از مکانیسم های طبیعی خود بدن در درمان استفاده می شود و  نیازی به مصرف دارو نیست.

طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

        انواع درد های بدنی و مفاصل مانند میگرن ، درد کمر و زانو و ...
        چاقی و لاغری
        ارتقا عملکرد ورزشکاران و درمان آسیب های ورزشی
        بازتوانی سکته های مغزی ، پارکینسون و سایر اختلالات نورولوژیک
        اضطراب،  افسردگی و مشکلات خواب
        مشکلات گوارشی، تنفسی و آلرژی
        بیماری های زنان و اختلالات جنسی و باروری
         زیبایی و جوانسازی

سایر روش های طب چینی

امبدینگ EMBEDING ( کاشت نخ به شیوه طب سوزنی ) 

در این روش در نقاط طب سوزنی به وسیله سوزنهای مخصوص، نخ طبی کاشته می شود که در طی چند هفته خودبخود جذب می شوند و در طی این مدت با تحریک نقاط طب سوزنی اثرات درمانی مداوم و پیوسته ایجاد می کنند .از مزایای این روش عدم نیاز به مراجعات مکرر می باشد .

الکتروآکوپانکچر

در این روش با ارسال ایمپالس های الکتریکی از طریق سوزن های طب سوزنی ،تحریک نقاط طب سوزنی افزایش می یابد.

اوریکولوتراپی( طب سوزنی گوش)

اوریکولوتراپی که یک روش درمانی مستقل از طب سوزنی در کشورهای غربی به شمار می آید ،بیشتر در آلمان ، فرانسه و آمریکا تکوین پیدا کرده است. در این روش درمان با تحریک نقاط خاص روی گوش با استفاده از سوزن ها یا قرار دادن چسبهای حاوی سوزن یا دانه های گیاهی یا مغناطیسی انجام می شود.این روش بخصوص در درمان درد، کنترل اضطراب و کاهش اشتها تاثیر به سزایی دارد.

گواشا

گواشا (Guasha) به نوعی ماساژ توسط ابزاری مخصوص اطلاق می شود که کاربرد ویژه ای در درمان بیماری ها دارد .

کاپینگ

روش تحریک نقاط طب سوزنی با استفاده از کاپ های بادکش است که در مواردی به روند درمان کمک زیادی می کند.

در این روش قبل از انجام بادکش درمانی و یا حتی بدون استفاده از بادکش، از نقاط خاص طب سوزنی خونگیری نیز انجام می شود که به نوعی حجامت چینی نام می گیرد.

خونگیری و حجامت چینی

این درمان روشی سنتی و موثر برای القای حرارت و تحریک نقاط خاص با سوزاندن گیاه موکسا روی سوزن ها یا به طور مستقیم روی بدن است. 

موکسا درمانی

فواید طب سوزنی برای ورزشکاران

استفاده از طب سوزنی برای ورزشکاران به طور فزاینده ای رو به گسترش است. در چین، این روش درمانی، توسط هنرمندان رزمی و سربازان برای بهبود توانایی هایشان در طول تاریخ طولانی آن کشور مورد استفاده قرار گرفته است.
امروزه تحقیقات زیادی در مورد اثر طب سوزنی در افزایش عملکرد ورزشی و درمان آسیب های ورزشی انجام شده است که اثرات مثبت طب سوزنی را تایید می کند. در طب ورزشی ، طب سوزنی به طوراولیه برای کنترل درد و تسکین دردهای عضلانی ناشی ازورزش ، (آرنج تنیس بازان)  ، زانودرد ، کمردرد ، گردن درد وتاندینیت روتاتور کاف  انجام می شده است. اما اخیراً به استفاده از آن  برای ریکاوری از مسابقات ورزشی و افزایش عملکرد ورزشی توجه ویژه ای شده است . مطالعات نشان داده است که طب سوزنی تأثیرات مثبتی بر قدرت ، ظرفیت هوازی ، انعطاف پذیری ،افزایش تعادل و عملکرد ورزشی دارد.

طب سوزنی در درمان آسیب های ورزشی بسیار موثر عمل می کند.

طب سوزنی می تواند به تنهایی یا در کنار سایر روش های درمانی  برای درمان آسیب های شایع ورزشی به کار رود. برخی از دردها و آسیب های شایع ورزشکاران که طب سوزنی برای آنها مفید است شامل موارد زیر است :

.    کشیدگی ، پیچ خوردگی و کوفتگی عضلات و تاندون ها
.    اسپاسم و درد عضلات
.    التهاب ناشی از آسیب های حاد ، التهاب تاندون ، بورسیت
.    درد و آسیب  کمر، پشت و گردن
.    درد و آسیب شانه، آرنج و مچ دست
.    درد و آسیب  لگن
.    درد و آسیب  مچ پا و پا
.    سندرم ایلیوتیبیال باند
.    فاشئیت پلانتار(خار پاشنه)
.    آرنج تنیس بازان و آرنج گلف بازان

طب سوزنی گرفتگی عضلات را آزاد می کند.

اکثر آسیب های عضلانی زمانی اتفاق می افتد که عضله بیش از حد کار کند یا نتواند باری را که روی آن قرار   میگیرد کنترل کند. با شناسایی مناطق انقباض عضلانی و آزاد سازی آنها ، طب سوزنی می تواند درد را تسکین داده و از آسیب دیدگی در آینده جلوگیری کند.. نقاط ماشه ای، نوارهای عضلانی بیش از حد تحریک پذیر هستند که باعث ایجاد درد در الگوهای ارجاعی قابل پیش بینی می شوند. آنها معمولاً در نتیجه استفاده بیش از حد ، وضعیت بد وضعیتی یا مشکلات ساختاری هستند و می توانند منجر به آسیب های جدی تری شوند زیرا عضلات آسیب دیده درد دارند و نمی توانند حجم کار طبیعی خود را حفظ کنند. آزاد كردن نقاط ماشه ای با طب سوزنی ، یك عضله را نزدیك به طول طبیعی خود برمی گرداند و نشان داده شده است كه در كاهش درد و افزایش دامنه حرکتی در عضلات آسیب دیده موثر است.

طب سوزنی انعطاف پذیری را افزایش می دهد .

با آزاد سازی گره های عضلانی عضلات و کاهش التهاب و تورم محل، می توانید بعد از جلسه سوزن زدن متوجه افزایش دامنه حرکت و تحرک خود شوید.

  طب سوزنی می تواند باعث افزایش قدرت و استقامت شود .

در طول تاریخ ، از طب سوزنی برای افزایش قدرت و استقامت توسط ورزشکاران وسربازان استفاده میشده است . یکی از مشهورترین نقاط طب سوزنی Zu San Li است. نام زو سان لی به معنی "سه مایل پا" است. این نکته مشهور است تا سربازان بتوانند "سه مایل" بیشتر را پیمایش کنند. طبق طب سنتی چینی ، طب سوزنی سطح خون و چی را افزایش می دهد. اینها با هم کار می کنند تا قدرت و استقامت بیشتری به شما بدهند و از بیماری و صدمات جلوگیری کنند. طب سوزنی از خود بدن شما استفاده می کند و بر خلاف استفاده از مواد انرژی زا و داروهایی که ممکن است آزمایش دوپینگ شما را مثبت کند و یا برای بدنتان مضر باشد، در طب سوزنی هیچ ماده خارجی وارد بدن شما نمی شود و نه تنها عارضه ای برای بدنتان ندارد بلکه باعث افزایش سطح سلامتی کلی بدنتان می شود .بنابراین می توانید با اطمینان ، از طب سوزنی در هر مقطعی از تمرین یا مسابقه  استفاده کنید.

طب سوزنی باعث افزایش سطح انرژی می شود.

طب چینی معتقد است که طب سوزنی با تأثیر بر نیرویی به نام "چی" کار می کند. این ماده ای نامرئی و نامشهود است که از طریق  کانالهایی به نام مریدین در بدن جریان می یابد. کلمه چی تقریباً به "انرژی" ترجمه می شود و با افزایش چی بدن خود ، می توانید سطح انرژی خود را نیز افزایش دهید. به شما این امکان را می دهد که تمرینات سخت تری داشته باشید و همچنین عملکرد بهتری در مسابقات داشته باشید.

طب سوزنی درد  را کاهش می دهد.

طب سوزنی بیشتر به دلیل توانایی در درمان درد شناخته شده است. انجمن درد آمریکا استفاده از طب سوزنی را برای دردهای مزمن توصیه می کند و تأکید می کند که: "طب سوزنی برای درمان درد مزمن اسکلتی عضلانی ، سردرد و آرتروز موثر است. اثرات طب سوزنی با گذشت زمان ادامه دارد و تنها از نظر اثرات دارونما قابل توضیح نیست. مراجعه به یک دوره درمان طب سوزنی برای بیمار مبتلا به درد مزمن گزینه مناسبی است. "
 یکی از تئوری ها در مورد کاهش درد این است که سوزن ها نقاط طب سوزنی و سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کنند و باعث ترشح اندورفین در بدن می شوند ، که به عنوان مسکن طبیعی عمل می کنند.سوزن هایی که در محل در هستند ، با ارسال آدنوزین - محرک طبیعی برای ترمیم بافت - به محل به کاهش التهاب ، تورم و گرما کمک می کنند.

طب سوزنی ریکاوری را تسریع می کند .

درمان های منظم بین تمرینات به بهینه سازی روند بهبود طبیعی بدن کمک می کند. طب سوزنی می تواند گردش خون را در محل آسیب افزایش دهد ، به ریلکس شدن عضلات گرفته  و کاهش خستگی و درد عمومی عضلات کمک کند. برخی از ورزشکاران مطرح دنیا باور دارند که  که این روش درمانی می تواند برای تسریع در زمان بهبودی موثر باشد. 

طب سوزنی باعث بهبود خواب می شود .

طب سوزنی می تواند خواب عمیق تر و آرام تری ایجاد کند ، که باعث  بازسازی بهترعضلات  و افزایش سطح انرژی شما می شود. آکوپانکچر باعث تنظیم کورتیزول و سروتونین انجام میشود ، و به بهبود کیفیت خواب و سطح فعالیت شما در طول روز کمک می کند. استراحت خوب به بدن شما این امکان را می دهد تا خود را ترمیم کرده و دوباره از نو بسازد.

 طب سوزنی استرس و  اضطراب را کاهش می دهد و تمرکز را بهبود می بخشد.

آکوپانکچر نه تنها برای فیزیک بدن بلکه برای سلامتی عاطفی نیز عالی است. تحریک اندورفین ها و متعادل سازی کورتیزول در بدن به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند. این امر خصوصاً قبل از یک مسابقه بزرگ یا عملکرد بسیار مفید است .
وقتی به خوبی استراحت کنید و از استرس و اضطراب رها شوید ، تمرکز شما بهتر می شود. طب سوزنی همچنین با تغییراتی در طول موج های مغز مرتبط است که مسئول دامنه توجه و تمرکز هستند.

طب سوزنی ایمنی بدن را افزایش می دهد و از آسیب پیشگیری می کند.

نشان داده شده است که طب سوزنی می تواند سطح سلولهای T در بدن را افزایش دهد ، سلولهای ویژه ای که برای ایجاد پاسخ ایمنی و مبارزه با عفونت استفاده می شوند. آزاد کردن تمام مناطق گرفتگی عضلات حتی قبل ازاینکه باعث درد شوند ، با شل و فعال نگه داشتن عضلات به کاهش خطر آسیب کمک می کند.

چه موقع ورزشکاران باید از طب سوزنی استفاده کنند؟

·    بعد از یک بازی یا تمرین برای رفع گرفتگی عضلات و کاهش درد.
·    چند روز قبل از بازی برای از بین بردن هرگونه اسپاسم مزمن و فعال سازی عضلات ضعیف یا مهار شده.
·    قبل از بازی برای فعال کردن عضلات ضعیف یا مهار شده ،کاهش اضطراب و بهبود تمرکز.
·    هنگام آسیب ورزشی: طب سوزنی در درمان اکثر آسیب ها و دردهای حاد و مزمن بسیار موثر است.
·    برای پیشگیری از آسیب: برای ورزشکاران سطح بالا ، طب سوزنی باید بخشی از روند روزمره سلامتی آنها باشد.
·    پس از جراحی برای کاهش التهاب ، تقویت گردش خون و تسریع روند ترمیم.

با ما در تماس باشید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :